Android działa na tzw. otwartej licencji. Oznacza to, że Google pozwala na swobodne wprowadzanie zmian przez użytkowników nie mających nic wspólnego z korporacją.
System może zmieniać każdy a następnie wykorzystywać go do własnych potrzeb. Tak też robi wiele producentów. Otwarta licencja ma wiele zalet z punktu widzenia użytkownika.
Przede wszystkim firmy, które otrzymują system operacyjny za darmo, mogą nieco obniżyć koszty produkcji urządzeń elektronicznych. Dzięki temu użytkownik dostaje tańszy tablet lub telefon. Google nie ogranicza również inwencji prywatnych użytkowników.
Jeśli chcesz stworzyć nową aplikację na Androida, może po prostu wziąć się do roboty. Wykupowanie specjalnej licencji nie jest wymagane. Co więcej, nie są wymagane również umiejętności programistyczne.
Google zachęca użytkowników do tworzenia nowych aplikacji, udostępniając odpowiednie, stosunkowo łatwe w obsłudze oprogramowanie. Otwartość systemu oznacza również, że może być on dostosowywany do różnych sprzętów elektronicznych. Dzięki temu Android może działać jeszcze efektywniej na nowym telefonie, tablecie a nawet telewizorze czy… mikrofalówce.